Antre Mobilyası Seçimi Nasıl Yapılır?

Antreler evlerin giriş bölümünde yer aldıklarından dolayı antrede kullanılan masif mobilyalar da işlevsellik açısından büyük önem taşımaktadır. İnsanlar antrelerde kullandıkları mobilyaların şık olmasının yanında aynı zamanda depolama ihtiyaçlarının karşılanması için de tercih etmektedirler. Antrelerde kullanılacak olan mobilyalar yaratıcı ve kullanışlı olmalıdır. Antrelerde kullanılacak olan mobilyalar tercih edilirken öncelikle antrelerin genişliği göz önünde bulundurulmalıdır. Aksi durumlarda antreler yanlış mobilya seçimleriyle olduğundan daha dar ve kullanışsız hale gelebilirler.

Mobilya seçimlerinde antrenin genişliği ve ölçüleri dikkat edilmesi gereken ilk etkenlerdir. Genellikle evlerin bu bölümlerinde kullanılan mobilyalar karşılama amaçlı depolama özelliğine sahip olmalıdır. Vestiyer görevinin de görülmesi gereken antre mobilyalarında elbise, şapka, şemsiye ve ayakkabıların muhafaza edilmesi için bölümlerin olmasına dikkat edilmelidir. Antre mobilyalarında özellikle vestiyerler duvar çizgisinin sonuna kadar ulaşabilecek kadar yüksek olmalıdır. Küçük antreli evlerde yüksek vestiyerler üst bölümlere fazlalıkların alınması açısından tercih edilmelidir.

Antre alanlarında eve girildiğinde ferah ve estetik görünümleri açısından tercih edilecek olan mobilyaların şık olması da dikkat edilmesi gereken diğer bir unsurdur. Mobilyalar sadece antre alanlarına değil aynı zamanda evin de genel yapısı ve mobilyalarına uyumlu olmalıdırlar.

Vestiyer gibi mobilyaların tercih edilmelerinin dışında giriş bölümlerinde üst kısmı dresuar ve alt kısmı ise ayakkabılık olan ürünlerde tercih edilebilir. Bu ürünler tasarımları ve kullanımları açısından vestiyerler kadar yer kaplamazlar. Küçük girişe sahip evlerde bu gibi mobilyaların tercih edilmesi antre alanını daraltmaması açısından önemlidir. Masif Dresuarlar tercih ve zevke göre kimi zaman çekmeceli kimi zaman kapaklı olarak kullanılabilirler. Şıklık arayan ev sahipleri için dresuar üstleri ise daima çerçeve ve anahtarlık gibi dekorasyon ürünleri için olmazsa olmazlardandır.

Geniş yapılı antrelerde vestiyer, dresuar ve Masif Konsollar bir arada kullanılabilir. Fakat seçim yapılırken bu mobilyaların birbirleri ile uyum içerisinde olmasına dikkat edilmesi gereklidir. Aksi durumda birbirinden bağımsız duran mobilyalar antrelerin kötü görünmelerine geniş alana girişte nötr bir görüntü sağlar. Kullanılacak mobilyaların estetik görünümleri ev ile uyumları işlevselliğine olabildiğince dikkat edilmelidir. Antrelerde sadeliğin ve şıklığın sağlanması için mobilyaların uyumu yanında renk ve objelere de önem verilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir